Dieta Dukana a menopauza

menopauza

Przekwitanie i menopauza to szczególny czas w życiu kobiety, podczas którego jest ona w szczególności narażona na tycie. Wydajność kaloryczna organizmu nie jest już tak efektywna za sprawą wieku, produkcji wydzieliny gruczołu tarczycy i mniejszej masy mięśniowej. Dochodzi do tego konieczność stosowania najczęściej dostępnych w wersji syntetycznej progesteronów zastępczych, które rekompensują wyczerpywanie się zasobów tego hormonu w organizmie. Wszystko to powoduje przybieranie na wadze. Taki stan rzeczy trwa tak długo, aż organizm nie przyzwyczai się do zastępczej kuracji hormonalnej. W okresie przekwitania i menopauzy kobiety zwyczajowo przybierają na wadze około 4 kilogramów, jednak osoby ze skłonnością do tycia mogą przybrać aż do 20 dodatkowych kilogramów.

Istnieją jednak sposoby pozwalające uniknąć tycia – coraz popularniejsza staje się terapia roślinna (głównie na bazie soi) będąca alternatywą dla środków hormonalnych. Słabsze niż naturalne estrogeny, lecz nietoksyczne molekuły roślinne sprawdzają się w walce z uderzeniami gorąca i starzeniem się skóry. Regularne stosowanie fitoestrogenu z soi pozwala uniknąć także przybierania na wadze. Soja stanowi bogate źródło protein o podobnej wartości biologiczne jak te składające się na dietę proteinowe. Długotrwałe stosowanie soi pozwala zapobiegać rakowi piersi, osteoporozą i wspomnianym już tyciu.

Przejdźmy teraz do omówienia zastosowania diety protal w okresie menopauzy. Kobiety o wadze pozostającej w normie, bez skłonności do tycia, mogą zastosować plan protal IV z proteinowym czwartkiem i otrębami z owsa. W ten sposób zmniejsza się ryzyko przybierania na wadze w okresie, kiedy to ryzyko jest szczególnie duże. W przypadku kobiet z wrodzoną skłonnością do tycia zastosowanie protal IV może być niewystarczające. W takiej sytuacji poleca się fazę protal III z proteinowym czwartkiem. W krytycznych momentach przekwitania (ociężałe nogi, napuchnięcie i zatrzymanie wody w organizmie) konieczne może być zastosowanie Protal II w rytmie 1/1 (dzień czystych protein na dzień czystych protein plus warzywa).


Kobiety, które już zaobserwowały początki tycia, powinny zastosować zaś trzy dni fazy ataku, następnie protal II w rytmie 1/1, po czym dalsze etapy diety aż do momentu zaakceptowania przez organizm zastępczej kuracji hormonalnej. Jeśli przybieranie na wadze zaobserwują u siebie kobiety, które już wcześniej miały nadwagę, zaleca się im przejście całego programu protal (z fazą II w rytmie 5/5). Jak widać, niezależnie od naszej początkowej wagi i skłonności do tycia, dieta proteinowa może okazać się niezwykle pomocna podczas przekwitania i menopauzy.