Dieta protal a rzucanie palenia
Wiele osób pragnących rzucić papierosy obawia się przybierania na wadze. Jeszcze inni próbowali rozstać się z tym nałogiem, lecz kiedy zaobserwowali, że tyją, powrócili do palenia mylnie sądząc, że w ten sposób pozbędą się nadwagi. Co właściwie wpływa na to, że gdy próbujemy rzucić nałóg, przybieramy na wadze?
Po pierwsze, można to wytłumaczyć potrzebą kompensacji. Palacze szukają zastępstwa dla papierosów i znajdują je w podjadaniu produktów o przyjemnym, wyrazistym smaku. Tym sposobem, w organizmie gromadzą się kalorie, które podczas palenia papierosów były spalane przez nikotynę. Im bardziej jesteśmy uzależnieni, tym więcej możemy przytyć. Przybieranie na wadze waha się między 4 a nawet 15 dodatkowych kilogramów. Warto uświadomić sobie tutaj jedną ważną sprawę. Powracając do palenia wcale nie pozbędziemy się tej nadwagi, więc nie warto po prostu wracać do nałogu, jeśli już się nam udało od niego uwolnić. Co więcej, przybieranie na wadze po rozstaniu się z papierosami jest tylko chwilowe – trwa około pół roku. Po tym czasie nasz organizm nie szuka już wspomnianej wyżej kompensacji i łatwiej jest nam kontrolować wagę.
Przejdźmy teraz do najważniejszej kwestii, czyli zapobiegania nadwadze podczas rzucania palenia. Na początku omówimy przypadek nałogowców, których waga jest prawidłowa i nie mają oni skłonności do tycia. Osobom wypalającym do tej pory do 10 papierosów dziennie zaleca się stosowanie czwartej fazy diety proteinowej (ostateczna stabilizacja) z proteinowym czwartkiem, podczas którego warto spożywać 3 stołowe łyżki owsianych otrąb. Osoby wypalające dziennie około paczkę papierosów i więcej powinny skorzystać z trzeciej fazy protal (cztery miesiące po rzuceniu palenia) i protal IV (następne cztery miesiące). Rzucającym nałóg palaczom ze skłonnością do nadwagi poleca się zastosowanie fazy drugiej diety proteinowej przez okres miesiąca, a później kolejnych etapów programu (przez odpowiednio pięć miesięcy dla fazy III i sześć dla fazy IV). Szczególne zadanie czeka osoby otyłe, które pragną rzucić palenie i jednocześnie nie chcą przybierać na wadze. Takim nałogowcom zaleca się przejście całego planu protal w surowym wydaniu. Wymaga to dużej motywacji i silnej woli, jednak korzyści na pewno będą satysfakcjonujące.
Na koniec rada dla osób, które rzuciły palenie, lecz nie udało im się przy tym zachować dawnej wagi. Nadmierne kilogramy można w takim przypadku zrzucić stosując całościowy plan protal beż żadnych odstępstw. Jako podsumowanie warto podkreślić, że groźba utycia nie powinna nas powstrzymywać przed rzuceniem palenia. Dzięki programom takim jak dieta proteinowa, zerwanie z nałogiem może obyć się bez ubocznych skutków w postaci przybierania na wadze.
- Plan protal w skrócie
- Białka, tłuszcze, węglowodany - podstawowe informacje
- Białko - podstawa diety Dukana
- Plan protal a ciąża
- Dieta Dukana i antykoncepcja
- Rola wody w procesie odchudzania
- Wykorzystanie zimna w diecie proteinowej
- Dieta Dukana a menopauza
- Dieta proteinowa a cellulit
- Dieta a dzieci
- Placek z otrąb owsianych
- Prawdziwe efekty
- Inne diety
- Książki o diecie Dukana
- FAQ (cz.1)
- FAQ (cz.2)
- FAQ (cz.3)