Dieta Dukana - FAQ


Dieta Dukana FAQ

1. Co mogę zrobić, by zwiększyć efektywność diety?

Do zwiększenia efektywności diety przyczynia się przede wszystkim regularne spożywanie posiłków. Jedzenie należy jeść w określonych porach, na przykład kolacji nigdy nie zjadajmy zbyt późno. Należy ja przyjmować w takich godzinach, aby nasz organizm miał wystarczająco dużo czasu do jego przetrawienia. To z pewnością pozytywnie wpłynie na sen, a także i nasze późniejsze samopoczucie. Zadbajmy również o estetykę spożywania posiłków. Niech to nie będzie jedzenie gdzieś w kącie, przy komputerze, czy też w pośpiechu. Nawet, gdy jemy w samotności nakryjmy do stołu. Tego typu zabieg sprawi, że każdy posiłek będzie dla nas wyjątkowy. Ten efekt możemy wzbogacić również o powolne jedzenie. Duże grono lekarzy dowiodło, że po 20 minutach smakowania jedzenia nasze odczucie głodu całkowicie zanika. Jeśli normalną porcję posiłku zjemy zbyt szybko, to możemy wstać od stołu z poczuciem głodu. To skłania w konsekwencji do podjadania.

2. Czy rygorystyczny schemat diety Dukana dopuszcza podjadanie między posiłkami?

Dla wielu osób dosyć trudną porą, gdy nęcą nas pokusy, jest pora kolacji. Wracając z pracy zmęczeni po całym dniu, w trakcie przyrządzania posiłku mamy ochotę coś przegryźć. Tego typu nawyk przezwyciężyć możemy na przykład poprzez pogryzanie w międzyczasie placka z otrąb owsianych. Spożywając go wtedy, musimy pamiętać o tym, by wykluczyć go w późniejszym czasie. Innym bardzo trudnym przyzwyczajeniem będzie pokusa zjedzenia czegoś słodkiego. Najczęściej mamy ochotę coś takiego przegryźć, gdy ktoś w naszym otoczeniu akurat to spożywa. Dlatego warto zadbać o to, by inni członkowie rodziny jedli potrawy, przekąski, które są dozwolone w naszej diecie, na przykład jogurt, twaróg. To pomoże oprzeć się pokusie.

3. Czy podczas stosowania fazy pierwszej można uprawiać sport?

Wszystko zależy od tego, ile chcemy zrzucić kilogramów. Opiera się to również o nasz wiek i stan zdrowia. Osoby z dużą nadwagą zarówno w fazie uderzeniowej, jak i też w trakcie stosowania fazy drugiej muszą pamiętać, by nie obciążać znacznie swego serca, stanów kolanowych, biodrowych, kręgosłupa, a także układu krążenia zbyt męczącymi ćwiczeniami. Po ukończeniu 55 roku życia winniśmy pamiętać o tym, by aktywność fizyczną zwiększać stopniowo. Wtedy uważamy na siebie tym bardziej im więcej mamy kilogramów nadwagi do zrzucenia. Osoby z niewielką nadwagą i też te w średnim wieku mogą wykonywać wszelkiego rodzaju ćwiczenia. Wtedy bierzemy pod uwagę fakt, że w fazie uderzeniowej ubytek naszej wagi jest bardzo szybki. Jeśli do tego dołączymy zbyt intensywny trening to doprowadzi to do ogólnego przemęczenia organizmu, a za tym idzie również spadek formy. Jeśli nie widzimy efektów podczas ćwiczeń nasza motywacja również podupada. Najlepszym rodzajem ćwiczeń, które nigdy nie przestaną nas motywować, ani tez nie zmęczą nas zanadto jest zwykłe maszerowanie, chodzenie, jak najczęstsze przemieszczanie się bez wykorzystania środków lokomocji.

Więcej o aktywności fizycznej w diecie Dukana przeczytasz tutaj.

4. Często odczuwam głód podczas stosowania tej kuracji – czy mogę go zagłuszyć poprzez żucie gumy miętowej?

Oczywiście, że tak. Gumy do żucia, jak już pokazały liczne badania, jest sprzymierzeńcem dla osób które są przyzwyczajone do podjadania między posiłkami. Guma do żucia może okazać się naszą najlepsza bronią w walce z głodem. Nie żałujmy sobie. Między posiłkami możemy spożyć nawet 4-5 drażetek.

5. Czy stosowanie diety wyklucza codzienne spożywanie buraków i marchewki?

Te warzywa niestety muszą być unikane przez osoby, które spożywają ich w nadmiarze i w dodatku dość często. Buraki i marchewki zawierają spore ilości szybko przyswajalnych cukrów, zwłaszcza po ugotowaniu tych warzyw. Wszystko w nadmiarze szkodzi.

6. Czemu w diecie Dukana stosuje się chleb pełnoziarnisty, a nie można białego?

Chleb biały jest niestety produktem bardziej przetworzonym. Piecze się go z mąki idealnie oczyszczonej. Tego typu pokarm nasz organizm przyswaja bardzo łatwo bez zbytniego wysiłku. To przekłada się na to, że jest bardzo szybko trawiony. Dodatkowo nie dostarcza żadnych korzyści, jakie na przykład daje błonnik w pieczywie pełnoziarnistym. Takie pieczywo posiada bowiem nieprzetworzone osłonki ziaren, które przyczyniają się do ochrony przed rakiem jelit, cukrzycą, zaparciami, nadmiarem cholesterolu, a także pomagają w zachowaniu linii. Innym plusem chleba pełnoziarnistego jest to, że nasz organizm dłużej go trawi, przez co uczucie sytości odczuwamy dłużej.

7. Czy koliduje ze sobą spożywanie lekarstw i zjadanie otrąb? Należy je spożywać razem, czy może oddzielnie?

Wszystko zależy od tego ile spożywa się otrąb. Nasza dieta nakazuje spożycie od 1 do 2 łyżek stołowych. Ta dawka z całą pewnością nie będzie wpływać na działanie lekarstwa. Spokojnie można polecić ich wspólne przyjmowanie.

8. Czy podczas stosowania diety Dukana można wzbogacać ją o produkty light?

Obecnie wszyscy dobrze wiedzą, jak ogromne korzyści przynoszą produkty o zmniejszonej zawartości tłuszczu. Na fakcie wynikających korzyści z wprowadzenia produktów chudych najbardziej skorzystało mleko, które wykorzystywane jest do karmienia niemowląt i dzieci, białe sery, jogurty, masła, sosy, żółte sery i wędliny. Tego typu produkty są najlepsze dla osób na diecie, a także tych, którzy borykają się z chorobami układu naczyniowo-sercowego, a także i nowotworami. To właśnie nadmiar tłuszczu sprzyja ich rozwojowi. Jeśli mówimy o produktach, które mają zmniejszoną ilość cukru, to korzyści z tego wynikające nie są już tak oczywiste. Najczęściej wprowadzane są wtedy substancje zastępujące cukier. Nasz organizm nie zawsze je wykrywa i nie zawsze może sobie kompensować w ten sposób brak prawdziwego cukru. Tego typu kompensacja nie jest nigdy całkowita i zmniejsza się wraz ze spożyciem, przede wszystkim u osób starszych. Najlepszym słodzikiem zastępującym cukier jest aspartam, który występuje w napojach gazowanych typu light, budyniach, czy też gumach do żucia. Produkty typu light są wiec przeznaczone dla osób, które nie chcą przytyć.

9. Co najlepiej jeść na śniadanie w fazie uderzeniowej?

Przede wszystkim nabiał: twarożek odtłuszczony, serki homogenizowane odtłuszczone, serek wiejski odtłuszczony, jogurty odtłuszczone, wszelkiej postaci jaja (na miękko, twardo, jajecznice, sadzone, z kawałkami piersi kurczaka, omlet), mięso w różnej postaci (z Grissonos, chuda szynka, plaster chudego indyka), naleśniki pod postacią placka z otrąb, a także i napoje (herbatki ziołowe, zwykłe, kawa, kawa zbożowa z cykorią, a także odtłuszczone mleko).

10. Często, gdy wstaję rano nie mam po prostu ochoty na jedzenie. Co w takim przypadku mam zrobić?

Pod żadnym pozorem nie możesz opuszczać tego posiłku. Możesz na przykład wypić coś ciepłego, a śniadanie zjeść dopiero po godzinie.

11. W jaki sposób dieta Dukana wpływa na utrzymanie odpowiedniego poziomu cholesterolu?

Osoby z wysokim poziomem cholesterolu muszą dokładnie zwracać uwagę na spożycie jajek. Jeżeli poziom cholesterolu w naszym przypadku jest unormowany to spokojnie możemy spożyć jedno jajko dziennie. Gdy poziom cholesterolu natomiast przekracza dopuszczalne wartości, to spożywajmy same białka. Osoby z tym problemem powinny przygotowywać placki z otrąb owsianych wyłącznie na bazie białek. Ewentualnie istnieje taka możliwość, że białka spożywamy w ilości jakiej chcemy, a żółtka ograniczamy do 4 tygodniowo.

12. Gdzie najlepiej jest się zaopatrzyć w otręby?

Tego typu produkt można oczywiście kupić w sklepie z dietetyczną lub zdrową żywnością. Otręby najlepiej jest spożywać w formie nieprzetworzonej. Tego typu produkt dietetyczny jest bardzo tani, co jest ogromną rzadkością wśród żywności dietetycznej. Z pewnością znajdziemy je również w hipermarketach, czy niektórych mniejszych sklepach.