Dieta Dukana - FAQ
1. Od niedawna do swojej diety wprowadziłem warzywa. Zauważyłem jednak niepokojące obniżenie spadku zbędnych kilogramów. Czy to jest zapowiedzią ponownego tycia?
Ten proces jest całkowicie normalny. Podczas wprowadzania do diety warzyw możemy zaobserwować, iż proces chudnięcia przebiega nieco wolniej. Nie obawiajmy się, że proces tycia znów się rozpoczyna. Faza uderzeniowa przyczynia się do diametralnego spadku wagi, a to za sprawą spożycia czystych protein. Gdy do naszej diety wprowadzamy warzywa proces ten może przebiegać nieco wolniej, to za sprawą tego, że do organizmu dostarczamy kolejne porcje wody i soli mineralnych. Nad skutecznością kuracji czuwa właśnie naprzemienne stosowanie warzyw i czystych protein. Gdy przejdziemy znów na czyste proteiny spadek wagi stanie się bardziej widoczny. Istotne jest, aby się nie zniechęcać i pamiętać o tym, że każde, nawet najmniejsze odstępstwo od kuracji ma wpływ na system trawienny, a to z kolei przyczynia się do powstania stagnacji.
2. Kiedy najlepiej w ciągu dnia spożywać otręby?
Tutaj występuję kilka możliwości, które przeważnie ukierunkowane są stylem życia i odżywiania. Osoby wcześnie wstające, ranne ptaszki, które uwielbiają porządne posiłki powinny z przyjemnością schrupać na śniadanie otręby owsiane. Postać oczywiście dowolna – placki, owsianka lub też naleśniki. Osoby, które lubią coś zjeść w godzinach popołudniowych mogą otręby spożyć na przykład o godzinie 17. Gdy prowadzimy bardzo intensywny tryb życia i nie mamy czasu na przygotowanie posiłku możemy zjeść duży placek owsiany z białego serka i białka. Tego typu placek będzie idealną bazą do kanapki, na której umieścić możemy plasterek chudej szynki z kurczaka, czy łososia. Dla osób lubiących podjeść coś po kolacji z pewnością idealnym rozwiązaniem będzie placek z otrąb owsianych z dodatkiem odtłuszczonego kakao. W ten sposób możemy pohamować chęć podjadania.
3. Czy stosując dietę doktora Pierra Dukana mogę jeść odtłuszczone sery pleśniowe i żółte?
Na wstępie należy podkreślić fakt, że większość serów odtłuszczonych nie posiada takowych specjalnych wartości smakowych, więc raczej nie powinno nikogo do nich ciągnąć. Istnieje naturalny ser o bardzo niskiej zawartości tłuszczu, a mianowicie chodzi o tomme de Savoie, który wcześniej był produkowany z mleka półtłustego. Gdy rozpoczął się bum na produkty dietetyczne, producenci tego sera powrócili do oryginalnej receptury. Ser ten jest naprawdę bardzo smaczny i godny polecenia. Kremowa konsystencja sprawia, ze rozpływa się w ustach. Można go spożywać bez większej bojaźni nawet i do 60 gram dziennie.
4. Jak można urozmaicić dietę, by nie była dla nas monotonna?
Istotą tej diety jest zachowanie odpowiedniego rytmu posiłku. W innym przypadku po kilku dniach można odczuć frustrację. Choć na początku wydawać się może, że te proteinowe posiłki są nieco nudne, to z pewnością później odkryjecie, że można również i z produktów wysokoproteinowych przygotować smakowite dania. Postarajmy się, by posiłki były robione w oparciu o nasze upodobania, na przykład danie składające się z przystawki, dania głównego i deseru. Nie musimy się bać urozmaicania posiłków w zależności od naszego apetytu i upodobań.
5. Jak radzić sobie z brakiem cukru?
Cukier podczas stosowania diety Dukana jest kategorycznie zabroniony. Brak tego, przez wielu wielbionego składnika, możemy wypełnić stosowaniem aspartamu. Korzystać z niego możemy w zasadzie bez większych ograniczeń. Pamiętajmy również, że aspartam w proszku traci swe wszystkie własności pod wpływem wysokiej temperatury, dlatego nie warto go gotować.
6. Czy mogę w takcie stosowania diety Dukana wykorzystywać batoniki proteinowe lub też proteiny w proszku?
Na to pytanie odpowiadamy kategorycznym NIE! Nasza odpowiedź opiera się przede wszystkim na tym, że w większości dostępnym batoników proteinowych jest zbyt duża zawartość węglowodanów, a o wiele za niska protein w stosunku do tego, co zaleca dieta. Osoby, które nie lubią gotować, lub nie mają na to zbyt dużo czasu, mogą jeść proste, gotowe potrawy. Wykorzystać mogą chudą szynkę z kurczaka, surimi, czy też plastry indyka. W takim przypadku oczywiście możemy naszą lodówkę wypełnić jogurtami i twarożkiem light. Choć syntetyczne proteiny w proszku posiadają odpowiednią ilość białka, to niestety dieta Dukana nie opiera się na tego typu produktach. Czasie jej stosowania możemy wykorzystywać tylko i wyłącznie proteiny naturalne.
7. Czy koliduje ze sobą spożywanie lekarstw i zjadanie otrąb? Należy je spożywać razem, czy może oddzielnie?
Wszystko zależy od tego ile spożywa się otrąb. Nasza dieta nakazuje spożycie od 1 do 2 łyżek stołowych. Ta dawka z całą pewnością nie będzie wpływać na działanie lekarstwa. Spokojnie można polecić ich wspólne przyjmowanie.
8. Jakie są przeciwwskazania przy stosowaniu tej diety dla osób z dolegliwościami związanymi z tarczycą?
Poważnym utrudnieniem w walce o smukłą linię są problemy z tarczycą. Ludzie, którzy nie wiedzą, że cierpią na niedoczynność tarczycy lub u nich pracuje ona bardzo wolno – tyją, a choroba zostaje wykryta zbyt późno staja się już osobami otyłymi. Ludzie, którzy mają zdiagnozowaną niedoczynność tarczycy powinni stosować terapię zastępczą wykorzystującą wolnodziałający levothyroksem, co z kolei przyczynia się do tego, iż przybierają oni jeszcze bardziej na wadze. Specjaliści pracujący nad chorobami tarczycy wolą postępować ostrożnie i powtarzają badanie TSH. Chore osoby powinny do tego problemu podchodzić poważniej niż inni stosując terapię przepisaną przez lekarza.
9. Jak skutecznie rozpocząć dietę przy okresie rzucania palenia?
Pierwszą istotną kwestią jest fakt, że rzucenie palenia winno być naszym priorytetem. Zgubnych skutków palenia z pewnością nie trzeba przytaczać. Osoby chcące jednocześnie zająć się takimi sprawami, gdyż i takie rozwiązanie jest możliwe, powinny zdawać sobie sprawę, iż niezbyt często udaje się odnieść tego typu podwójny sukces. W pierwszej kolejności musimy zacząć od dziesięciodniowego odstawienia papierosów. Kurację możemy rozpocząć dopiero 11 dnia. By skutecznie radzić sobie z frustracją wywołaną brakiem nikotyny, możemy stosować zalety metody, jaką chociażby jest brak ograniczeń ilościowych. Jedzmy do woli, jeśli tylko odczujemy chęć zapalenia papierosa.
Więcej o tym zagadnieniu przeczytasz tutaj.
10. Czy jeśli zacznę omijać posiłki to kuracja stanie się bardziej efektywna?
Jest to kategorycznie zabronione. Z pewnością zadziała to wręcz przeciwnie. Rezygnacja z posiłków osłabia skuteczność kuracji. Najczęściej wtedy spotkać się można z sytuacją tego typu, że pominięcie obiadu odbije się niekorzystnie w trakcie naszego wyczekiwania kolację. Będziemy mieć wtedy ochotę na jakikolwiek smakołyk. Jeśli uda nam się już wytrwać do kolacji, to wtedy znów z pewnością będziemy mieć ochotę zjeść więcej niż zwykle. To przyczynia się do zachwiania całej równowagi, jaką osiągnęliśmy podczas regularnego spożywania posiłków. Dieta stosowana ten sposób będzie nieskuteczna.
11. Czy tą kurację należy stosować pod okiem lekarza?
Nie musimy jej stosować pod okiem lekarza, chyba, że jesteśmy osobą powyżej 50 roku życia lub też dokuczają nam dolegliwości związane z nerkami lub sercem, cierpimy na anoreksję lub bulimię. Jeśli powyżej wymienione przypadki nas nie dotyczą, to z całą pewnością nie musimy kontaktować się z lekarzem. Główną zaletą tej diety właśnie jest możliwość samodzielnego korzystania z niej.
12. Co zrobić, jeśli przerwaliśmy kurację?
Kurację można przerwać. Jeśli tego chcemy dokonać należy jednak pamiętać o tak zwanym protokole wyjścia, zwykłe przerwanie diety czytaj „ucieczka” spisze wszystkie nasze osiągnięcia na straty (niezależnie od liczby zrzuconych kilogramów). Uzyskaną wagę dzięki kuracji w każdym przypadku należy ochraniać i zachować. Gdy zamierzamy przerwać kurację - przejdźmy od razu do fazy III. Jest to faza utrwalania, to etap pomiędzy ostrą kuracją, a całkowitym zaprzestaniem jej stosowania.
- Plan protal w skrócie
- Białka, tłuszcze, węglowodany - podstawowe informacje
- Białko - podstawa diety Dukana
- Plan protal a ciąża
- Dieta Dukana i antykoncepcja
- Rola wody w procesie odchudzania
- Sport a dieta proteinowa
- Dieta protal a rzucanie palenia
- Dieta Dukana a menopauza
- Dieta proteinowa a cellulit
- Dieta a dzieci
- Placek z otrąb owsianych
- Prawdziwe efekty
- Inne diety
- Książki o diecie Dukana
- FAQ (cz.1)
- FAQ (cz.3)