Konieczne leczenie zgagi

Dla większości osób doświadczających tego problemu, sporadycznie lub nawet bardzo często, zgaga jest kwestią przede wszystkim dyskomfortu. Pieczenie i palący ból w okolicach mostka (czasem na tyle silny, że brany za symptom nadchodzącego zawału serca), odbijanie się, kwaśny posmak w ustach są rzeczywiście bardzo uciążliwe i nieprzyjemne, warto więc podjąć wszelkie kroki mające na celu wyeliminowanie tego zjawiska. Zgaga znacząco obniża komfort życia, zwłaszcza gdy występuje często, nie można jej więc bagatelizować.

Zgaga – sygnał problemów w organizmie

Zgaga nie jest chorobą, jest zaledwie przypadłością i często objawem refluksu, który jest chorobą i to groźną, wymagającą specjalistycznego leczenia. Jednak przedłużająca się zgaga bezwzględnie wymaga leczenia, a przeciwdziałanie jej nie ma na celu wyłącznie zapewnienia komfortu. Przede wszystkim zgaga nie jest sytuacją normalną dla organizmu, gdyż w warunkach fizjologicznych treść pokarmowa, która przedostała się przez przełyk, już tam nie wraca. Również mające kwaśny odczyn soki żołądkowe nie mają prawa znajdować się w przełyku, a właśnie to dzieje się podczas zgagi i stąd charakterystyczne objawy. Już sam ten fakt – że w organizmie coś jest nie w porządku – jest wystarczającą przesłanką do tego, by sięgnąć po narzędzia zapobiegające zgadze oraz zwalczające ją, kiedy tylko się pojawi, nie tylko po to by szybko pożegnać jej uporczywe objawy.

Na tym jednak nie koniec. Ponieważ w żołądku wydzielane są soki o mocno kwaśnym odczynie, nasycona nimi, cofająca się treść pokarmowa może wywoływać silne podrażnienia przełyku (w refluksie może to być nawet odczuwane w jamie ustnej i mieć negatywny wpływ na szkliwo zębów, które poddaje się kwasowej demineralizacji), to zaś jest niebezpieczna sytuacja, której trzeba szybko przeciwdziałać.

protal a ciąża

Na czym polega leczenie zgagi?

Przyczyną zgagi jest cofanie się treści pokarmowej do przełyku, czemu nie można zapobiec kiedy już do tego doszło, można tylko starać się do tego nie dopuścić (stąd m.in. zalecenie dotyczące wstrzymywania się od pochylania się po posiłku czy unikania niektórych pokarmów, jakie wywołują zgagę). Leczenie zgagi opierać więc musi się na zobojętnianiu treści pokarmowej, która fizjologicznie ma kwaśny odczyn i z tego właśnie powodu tak mocno podrażnia przełyk. Świetnie radzi sobie z tym lek na zgage Controloc Control, który blokuje wydzielanie kwasu solnego w żołądku oraz podnosi pH treści pokarmowej. Nie jest już więc kwaśna i nie wpływa ujemnie na samopoczucie – znika uczucie pieczenia i podrażnienia, odzyskuje się więc komfort.

CONTROLOC Control® 20 mg Skład: 1 tabletka dojelitowa zawiera 20 mg pantoprazolu (w postaci pantoprazolu sodowego półtorawodnego). Wskazania: Krótkotrwałe leczenie objawów choroby refluksowej przełyku (np. zgaga, zarzucanie treści żołądkowej) u dorosłych. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną. Stosowanie inhibitorów proteazy HIV, których wchłanianie zależy od pH kwasu solnego w żołądku, takich jak atazanawir czy nelfinawir jednocześnie z pantoprazolem jest przeciwwskazane z powodu znacznego ograniczenia ich biodostępności przez pantoprazol. Podmiot odpowiedzialny: Takeda GmbH, Byk-Gulden-Str. 2, D-78467 Konstanz, Niemcy. „Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.